Su tasarruf ürünlerine ilişkin merak ettiğiniz konularla ilgili cevaplara buradan ulaşabilirsiniz.Soru: Su tasarruf ürünlerinin faydası nedir?

Cevap: El yıkarken, bulaşık yıkarken, traş olurken, diş fırçalarken, duş alırken harcadığımız fazla su kaybını (israf boyutu), tasarruf özelliği taşıyan akış düzenleyicilerin içindeki debi sabitleyici mekanizması ile gereksiz su tüketiminin önüne geçerek kullanım esnasında %50 su tasarrufu sağlanır.

Su tasarruf kartuşları lavabo, bide ve eviye bataryalarına uygulanırken duş debi regülatörleri, el ve tepe duşlarında kullanılır.

Bu sayede su tasarruf ürünleri, değerli bir kaynak olan suyun sorumlu kullanımını destekleyerek su ve enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı oluyorlar.


Soru: Tasarruf edici su akış düzenleyicilerinin başlıca avantajları nelerdir?

Cevap:

1) Su tasarruf kartuşu ve duş debi regülatörü sayesinde suyun azamı akış hacmi sınırlandırılıyor ve böyle su tüketimindeki israf boyutu kendiliğinden ortadan kaldırılmış oluyor. Örneğin, normal bir musluk bataryası 5-6 bar basınçta dakikada yaklaşık 10 litre su akışı sağlarken, musluk ucuna takılan su tasarruf kartuşu, musluktaki su akış debisini sabitleyerek dakikada 5 litre’lik bir debi değeri elde edilir ve %50 oranında su tasarrufu sağlıyor.

2) Aynı şekilde geleneksel bir duş bataryası 5-6 bar basınç altında dakikada yaklaşık 18 litre su tüketirken batarya ile hortum arasına takılan duş debi regülatörü ile el veya tepe duştaki su akış debisini 0,5 barda sabitleyip dakikada maksimum 9 litre su hacmine izin vererek %60 oranında su tasarrufu sağlıyor.

3) Lavabo ve duş bataryalarda kullanılan bu ürünler, suyun akış konforundan ödün vermeden, öngörülen debiye erişilene dek sınırlandırma yapmayan, ani basınç değişikliklerden etkilenmeyen özelliktedir (diyafram sistemli ürünler).


Soru: Su tasarruf ürünlerinin tasarruf oranı, standart lavabo ve duş bataryalara göre nedir?

Cevap: Standart lavabo armatürlerde 5-6 bar basınçta dakikada en az 10 litre olan su tüketimini 5 litreye indirerek, % 50’ye varan oranda su tasarrufu sağlıyor. Duş bataryalarda ise 18 litre olan su tüketimini 9 litreye düşürerek yine %50 oranında su tasarrufu sağlıyor. Mevcut bataryada tüketimin varsayılan 10 ve 18 litreden daha yüksekse, tasarruf oranı %50’den daha yüksek olur.


Soru: Su tasarruf ürünlerinin ev dışında başka kullanım alanı var mıdır? Bina işletimi yapan tesislerde kullanılır mı?

Cevap: Evet. Özellikle diyafram sistemli ürünler her türlü turizm tesisleri, eğitim veren okullar, yüksek okullar, üniversiteler, hastaneler, askeri kışlalar, oteller, kamu kurumları gibi çok katlı binalarda, ayrıca özel sektörde faaliyet gösteren restoran ve gıda firmaları, kısaca suyun çok tüketildiği tesisler ve umuma açık alanlardaki tüm WC’leri kullanılır.


Soru: Ürünler ne kadar dayanıklıdır ve kullanım ömürleri nedir?

Cevap: Ürünlerin dış gömlekleri (tutturucu elemanlar) %100 pirinç malzemeden üretilmiş olup krom kaplıdır. Akış düzenleyici ve duş debi regülatörler POM malzemedendir. Asetal, poliasetal ve poliformaldehid olarak da bilinen POM, yüksek sertlik, düşük sürtünme ve mükemmel boyut kararlılığı gerektiren hassas parçalarda kullanılan bir mühendislik termoplastiğidir. Bu malzemenin kullanıldığı birkaç diğer örnek alanlar: kırılmaz borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve özel oyuncaklar (örneğin: Lego). Oldukça mukavemetlidirler.

Üründeki diyafram parçalar ise EPDM (Etilen Propilen Dien Kauçukları) malzemedendir. Bir elastomerik malzeme olarak doğal özelliklerinden ötürü dış ortam şartlarına ve düşük sıcaklıklardaki ortamlara mükemmel dayanım sağlar.


Soru: Ürünler içme suyuna uygun mudur?

Cevap: Üründe kullanılan tüm malzemeler Türk Gıda Kodeksine uygun, insan sağlığına zarar vermeyecek POM malzemeden üretilmiştir.


Soru: Montajını kendimiz mi yapıyoruz?Soru: Ürünü satın alırken hangi tasarruf kartuşunun musluk bataryama uyumlu olduğunu tespit ederim?

Cevap: Lavabo muslukları, su çıkış uçlarının diş çapı ve dişi/erkek yapısına göre farklılık gösterebilirler.

Bu nedenle ürünü satın alırken, mevcut musluğunuzun su çıkış ucunun dıştan dişli mi yoksa içten yivli mi olduğunu tespit ederek, buna göre uyumlu ürün modelini almanız faydalı olur. Satın alınan ürün uyum sağlamıyorsa, ürünü musluktan çıkan kendi gömleğine (M24/22) yerleştirerek de kullanabilirsiniz. Aksi takdirde ürünü satın almadan önce tedarikçi firmadan sorunuz.

Duşlar için kullanılan tasarruf ediciler genelde tüm duş bataryalara uyumludur.

Dış Gömlekler ve Diş Üstü Ölçüleri

WhatsApp Destek Hattı – 0545 875 81 27 üzerinden de bilgi alabilirsiniz.


Soru: Sıcak suda kullanılabilir mi?

Cevap: Ürünler, sıcak su kullanımı için uygundur. Sıcağa dayanıklı malzemelerden üretilmiştir.


Soru: Her türlü su basıncında uygulanabilir mi?

Cevap: Su tasarruf kartuşları ve duş debi regülatörleri 20 bar basınç testlerinden başarıyla geçmiş olup, katalog değeri olarak 8 bar basınçlarda sürdürülebilir dirençte oldukları verilir. Şehir şebeke basınçları genelde 3-5 bar arasındadır.


Soru: Üründe, tortulara karşı bir filtre mevcut mudur?

Cevap: Genelde görünümü bulanık ve dibinde çökelti bırakan sular, tortulu olarak değerlendirilir. Tortu, suyun kullanım amacı her ne olursa olsun, tolere edilmesi pek mümkün olmayan bir parametredir. Ürünün kartuş içinde bulunan kubbemsi kum/tortu filtresi, bina tesisatından gelen pisliklere karşı süzme görevini görür ve bunların sisteme girişini engeller. Musluk ucundan sökülerek yılda 1 kere su altına tutularak temizlenmesi tavsiye edilir.

Aynı durum, geleneksel (tasarrufsuz) perlatörler için de geçerlidir.


Soru: Perlatör nedir ve musluktaki mevcut perlatör, suyu köpüklü (hava-su karışımlı) akıtıyorsa bu durum, musluğun tasarruflu olduğunu mu gösterir?

Cevap: Perlatörler filtre görevinin yanında (organik filtreleme yapmaz) hava ile suyu karıştırarak yumuşak bir akış sağlar ve suyun sıçramasını engeller. Ayrıca oluşturduğu oksijen yoğunluğu ile sudaki klorun uçmasını nispi olarak hızlandırır. Geleneksel musluklarda dahili bir şekilde gelir ve musluk etiketinde “A sınıfı su verimliliği” ile tanımlanmamış ise bunlar, tasarruf özellikli değildirler.

Demek ki, suyun hava-su karışımlı akması o perlatörün tasarruflu olduğuna işaret etmez.

Su tasarruf kartuşları ise, hem suyu hava ile zenginleştirerek geleneksel perlatörlerden beklenen tüm fonksiyonları yerine getirirler hem de akış performansı azalmadan akan su miktarını sınırlandırarak lavabodaki günlük su tüketimini %50 oranında azaltırlar.


Soru: Perlatör bozuldu, gömleği ile birlikte mi değiştirmek gerekiyor?

Cevap: Tıkanma veya kırılmadan dolayı eski perlatör fonksiyonunu yitirmiş ise (su akışı çok yavaş, köpürme yapmıyor veya etrafına su sıçratıyor), ürünün metal sabitleyici elemanı olan dış gömleğini kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda gömleksiz bir su tasarruf kartuşu satın almanız yeterli olacaktır. Montaj Talimatı


Soru: Mevcut musluğumu ve duş bataryamı su tasarruf ürünleri ile donatmak istiyorum, hangi yolu izlemeliyim?

DİŞ ÇAPLARI:
 • Musluğunuzun su çıkış ucunun erkek/dişi durumunu tespit ediniz. Bunun için öncelikle musluk ucundaki mevcut perlatörü bir kurbağacık yardımıyla sökünüz.
 • Musluğunuzun ucundaki yivler (dişler) musluk içinde kalıyorsa, İÇ DİŞLİ (dişi) musluğa sahipsiniz demektir ve karşılığı olan DIŞ DİŞLİ (erkek) gömleğe ihtiyacınız vardır (Ø M24). Piyasadaki muslukların %70’i böyledir.
 • Musluğunuzun ucundaki yivler (dişler) musluk dışında kalıyorsa, DIŞ DİŞLİ (erkek) musluğa sahipsiniz demektir ve karşılığı olan İÇ DİŞLİ (erkek) gömleğe ihtiyacınız vardır (Ø M22). Montaj Talimatı
 • Erkek/Dişi durumunu tespit etme imkanınız yoksa ürün satın alırken iç/dış gömlekli (çift taraf yivli) su tasarruf kartuşunu tercih edebilir veya gömleksiz bir ürün satın alabilirsiniz (Montaj Talimatı Çift Yivli GömlekMontaj Talimatı Gömleksiz).
 • Musluk ucu standart dışı ölçülerde ise, tedarikçinizle görüşerek uygun redüksiyonlu bir gömlek tespit ediniz. WhatsApp Destek Hattı – 0545 875 81 27
 • Tüm duşlarda bağlantı diş çapı Ø M22 olup umumiyetle uyumsuzluk durumu yaşanmaz. Montaj Talimatı
DİŞ ÇAPLARI: KULLANIM YERİNE GÖRE TAVSİYELER:
 • Lavabo musluklarda, dakikada 2 litre (yağmurlama akışlı) veya 3 litre (havalandırılmış akışlı) veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır. Montaj Talimatı
 • Mutfak bataryalarda, dakikada 5 litre (havalandırılmış akışlı) veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 10 litre su tüketimi olan bu alanda en az %50 su tasarrufu elde edilir. Montaj Talimatı
 • Çeşme tip tek girişli kısa musluklarda (Ø M22), dakikada 2 litre veya 3 litre (lavabolarda - Montaj Talimatı)., taharet musluklarda ise dakikada 5 litre veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir (Montaj Talimatı). Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7-10 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır.
 • Çeşme tip tek girişli kısa musluklarda su tasarruf kartuşu küple adaptör yardımıyla musluk uçlarına da takılabilir. Bu durumda, dakikada 2 litre veya 3 litre (lavabolarda), taharet musluklarda ise dakikada 5 litre veren su tasarruf ürünleri tavsiye edilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 7-10 litre su tüketim olan bu alanda en az %50 su tasarrufu sağlanır (Montaj Talimatı)
 • Duş bataryalarda, dakikada 9 litre (el duşu) veren duş debi regülatörü tavsiye edilir. Ø M250’den geniş tepe duşlar için dakikada 12 litre duş debi regülatörü önerilir. Böylece, tasarrufsuz haliyle dakikada ortalama 20-25 litre su tüketimi olan bu alanda en az %50 su tasarrufu elde edilir. Montaj Talimatı
Kurumsal Ürün Listesi (Sanayi, Otel, Okul ve Hastanelerde) – www.rcmannesmann.com.tr

Evsel Ürün Listesi - www.sutasarrufu.com
İletişim Bilgileri:
Mannesmann Kimya ve Arıtma San. ve Tic. Ltd. Şti.
Telefon: 0212 875 81 27
WhatsApp: 0545 875 81 27
info@rcmannesmann.com.tr


Bu e-posta Mannesmann tarafından oluşturulan veritabanına
info@rcmannesmann.com.tr adresi ile kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir.
Üyelik bilgilerinizi güncellemek ya da üyelikten ayrılmak için tıklayınız.
Gönderimlerimizi size sorunsuz ulaşmasını istiyorsanız lütfen
info@rcmannesmann.com.tr adresini güvenli kullanıcılar listesine ekleyiniz.